Jak je důležité míti

... pojištění odpovědnosti, Filipa ponechme stranou. Víte, že jedna z prvních věcí, kterou udělá cizinec, který hodlá pobývat na našem území delší dobu, je pojištění odpovědnosti za způsobenou škodu? Škodolibá čtenářova replika by mohla narážet na to, že to těm zápaďákům patří, když se jejich civilizace dopracovala k tomu, že žalují každou lidskou chybu a hloupost. 

Háček, na který se chytí český kapr, však je v tom, že  taková  škoda může fatálně zamávat i českým rodinným rozpočtem. Stačí si představit idylickou situaci, kdy rodinka 2+2 vyjede na cyklistický výlet a bez námahy a předchozího záměru některé dítě vyjede do protisměru. Drahý řidič v drahém protijedoucím autě situaci zvládne a strhne řízení, nikdo to neodnese životem ... jen to auto je na odpis a ten řidič se bude léčit nějaký měsíc.

Finanční škoda? I do milionů může jít, včetně náhrady za léčení, které bude požadovat zdravotní pojišťovna. Není nad čím přemýšlet, leda nad tím, zda pojistit odpovědnost s pojistnou částkou pět nebo raději deset milionů korun.