O budování finanční nezávislosti
 

Jste ve středním věku. Vaše čisté jmění není příliš vysoké. Váš příjem je sotva dostačující pro pokrytí nákladů. A tyto náklady jdou nahoru. Velká recese je na obzoru. Ekonomové předpovídají, že to bude ještě horší. Co můžete dělat? Vzdáte se svého snu o odchodu do pohodlného důchodu někdy v budoucnu?

​​Jste ve středním věku. Vaše čisté jmění není příliš vysoké. Váš příjem je sotva dostačující pro pokrytí nákladů. A tyto náklady jdou nahoru. Velká recese je na obzoru. Ekonomové předpovídají, že to bude ještě horší. Co můžete dělat? Vzdáte se svého snu o odchodu do pohodlného důchodu někdy v budoucnu? Přijmete budoucnost trvale skromné existence? Zahořknete a budete proklínat temné síly, které jsou za to zodpovědné? Nebo převezmete odpovědnost za danou situaci a provedete změny? Ta poslední otázka byla řečnická, samozřejmě. Spíše jde o to, jestli lidé opravdu chápou své možnosti. Jsou věci, které se dějí v životě bez naší kontroly. Ale záleží jenom na nás, jak na ně budeme reagovat.

Chápu, že když jste v polovině svého života a jen stěží vyjdete s penězi, vypadá to, že jediná šance, abyste se stali finančně úspěšnými, je vyhrát v loterii. Takže to může být frustrující slyšet, že nelze rychle změnit 25 000 dolarů na 1 000 000 dolarů investováním do akcií. Nicméně každý, kdo má průměrnou inteligenci a pozitivní postoj, může být finančně nezávislý za deset let nebo méně, pokud je ochoten udělat potřebné kroky. Nemusíte se vzdát svého snu, že budete bohatí. Vždy máte schopnost zlepšit svůj finanční život. Bude to chtít jen trochu času a trpělivosti. A také si to vyžádá změnu některých myšlenek a pocitů, které máte o bohatství, a vašeho vztahu k bohatství.

Prvním krokem je přijmout fakt, že jste výhradně a zcela zodpovědní za svou aktuální finanční situaci. Než budete reagovat defenzivně, přečtěte si tu větu znovu... Neříká, že jste příčinou vaší situace. Říká, že jste za to zodpovědní. Tím, že uznáte odpovědnost za aktuální stav, můžete také převzít odpovědnost za svou budoucnost. Nikdo nemůže změnit váš osud, jenom vy a nikdo jiný. Čím dříve přijmete skutečnost, tím rychleji se zbavíte hněvu a obviňování všeho a všech kolem. A zahájíte budování své finanční stability a síly. Jde o jednoduché nastavení vašeho myšlení, ale s velmi silným účinkem. Funguje to okamžitě. Bez toho se nepohnete vpřed, ani o centimetr.

Další věc, kterou musíte udělat, je nastavit realistická očekávání. Často lidé říkají, že se nespokojí s výnosem 10% nebo 15% ročně. Přemýšlejí o závratných ziscích. Chtějí fantastický tip na zázračně rostoucí akcii nebo techniku „Jak se stát milionářem za půl roku“. Bohužel, takoví lidé nikdy nezbohatnou. Uvědomte si, že 10% -15% je velmi vysoká míra návratnosti. Warren Buffett – nejúspěšnější investor všech dob a třetí nejbohatší člověk na této planetě – dosahuje v průměru 19% ročního výnosu v průběhu celé své kariéry. Cesta k milionům dolarů začíná ziskem 100 dolarů. Musíte být ochotni přijmout tuto skutečnost, abyste přiměli svoji finanční situaci k pohybu kupředu. Váš finanční život je jako vlak, který se zastavil. A teď najednou chcete frčet 100 kilometrů za hodinu. Jenomže se nemůžete rozjet od nuly na sto za minutu. Setrvačnost je proti vám. Spokojte se s 10 km/h teď... a pak 20... a pak 30... Takhle funguje tvorba bohatství: nejprve pomalu a postupně, nakonec rychlostí blesku.

Třetí oblastí je důkladně pochopit rozdíl mezi výdaji, úsporami a investicemi. Když dostanete výplatu, pokryjte nejdříve nezbytné náklady: účty, hypotéky, atd.. Pak uložte nějaké peníze jako rezervu. A další peníze investujte. Potom a teprve potom – až když jste "zaplatili sami sobě" - měli byste dát peníze na svůj "výdajový" účet.

Čtvrtým krokem je uvědomit si, že váš čistý „investiční“ příjem (množství prostředků po odpočtu nákladů) je jedním z nejdůležitějších faktorů při určování toho, jak rychle bude vzrůstat vaše finanční nezávislost. Zavažte se přidat do vašich příjmů další zdroj. Nebo několik. Poctivě si spočítejte, kolik hodin každý měsíc strávíte sledováním televize a dalšími neproduktivními činnostmi. Využijte jich raději k budování bohatství. Odvrhněte pohodlné boty oběti okolností a obujte pracovní boty finančního hrdiny.

Není to legrace si uprostřed svého života uvědomit, že nemáte takový majetek, jaký jste si představovali. Ale dobrá zpráva je, že vaše minulost nemusí se opakovat – pokud to nepřipustíte. Můžete začít měnit svůj osud už dnes tím, že začnete dělat čtyři věci, které jsou zde popsány. Máte dostatek času zvýšit své příjmy a nechat růst čisté jmění. Proč byste měli předpokládat, že je vše ztraceno, když máte celý krásný život před sebou? Život, který může být bohatý na tisíce způsobů.